"We Let The Bible Speak"

Feast Days 2019

All times listed below are Central Standard Time*

 

The new moon comes in on April 5 2019 at 11:52 AM Jerusalem time.

 

PASSOVER

The Passover begins (Thursday) April 18, 2019 at sundown services at 7 PM.

VIDEO

TEXT

If anyone miss the, Passover for the reasons listed

Numbers 9:10-11

The second Passover is (Saturday) May 18th at sundown.

 

 

THE FEAST OF UNLEAVENED BREAD 

The first night of unleavened bread is (Friday) April 19 at sundown the

services for unleavened bread will be (Saturday) April 20 at 12 PM.

VIDEO

TEXT

 

THE FEAST OF UNLEAVENED BREAD

The last night of unleavened bread is (Thursday)April 25 at sundown the

services for unleavened bread last night is (Friday) April 26 at 12 PM

Tips – (For unleaven bread)

VIDEO

SECOND PASSOVER (NUMBERS 9:6-11)

 

 

THE DAY OF PENTECOST

The feast of Pentecost is (Saturday) June 15 at sundown.

The service for Pentecost is (Sunday) June 16 at 12:00 pm

VIDEO

TEXT

 

THE MEMORIAL OF THE BLOWING OF TRUMPETS

 Seventh month new moon comes in on September 28th at 9:27 PM Jerusalem Time

The memorial of the blowing of trumpets is (Saturday) September 28th at sundown

the services for the trumpets are (Sunday) September 29th at 12 PM

VIDEO

TEXT

 

THE DAY OF ATONEMENT

The Day of Atonement is (Monday) October 7th at sundown.

The services for atonement are (Tuesday) October 8th at 12 PM

VIDEO

TEXT

 

THE FEAST OF TABERNACLES

The feast of Tabernacles are (Saturday) October 12 at sundown.

The services for Tabernacles are (Sunday) October 13th at 12 PM

VIDEO

TEXT

 

THE 8TH DAY FEAST

The eighth day feast is (Saturday) October 19 at sundown.

The services for the eighth day is (Sunday) October 20th at 12 PM

VIDEO

TEXT

The Feast of the Lord

 

Watch Online

Saturdays
12:00 Noon

 

Online Donations
Online Donations
Service Times
Service Times

Wednesdays
Questions & Answers
  7:30 p.m.

 

Fridays
Prayer and Worship Service
  7:00 p.m.

 

Satellite Locations

Anchorage, Alaska - members meet at the 2808 E Tudor Rd Unit #3, Anchorage, AK 99507

Contact: Bro. Richard Bello

907-240-0527

 

Auburn Hills, Michigan - members meet at the Courtyard Marriott 2550 Aimee Lane Auburn Hills, MI 48326

Class time: 1:00pm EST
Contact:
Bro. Lawrence Coburn 248 310-1622

 

Birmingham, AL - 5340 Oporto Madrid Blvd Irondale, AL 35213

Class time Class time 1:00 pm EST
Contact Bro. Drake 205 356-5401

Cleveland, Ohio - members meet at 3224 W 65th Street Cleveland, OH 44102

Class time: 1:00pm. EST

 

Kansas City, Missouri members meet at 4501 Walnut Kansas City, MO 64111

Class time 12:00 noon CST - map- https://goo.gl/maps/KhfE4RX8ASv

Contacts: Gerald Maze 816-878-9593 or Laron Green 913-298-1277


St. Louis, Missouri
- members meet at 1330 Aubert Ave. suite 120 , St. Louis, MO 63113

Contact Person: Bro. Kevin

314-449-1224

 

Sikeston, Missouri - members meet at The Israel of God, 205 Rogers St., Sikeston, MO 63801

Class time:12:00pm. CST
Contact: Eddie Amos
Call: 618-306-0885

 

New Jersey-members meet at theAPA HOTEL WOODBRIDGE 120 S Wood Ave 

Class Time: 1:00 pm CST

Contact: Bro. Allen Cook

Call: 732-213-0870

 

Baltimore, Maryland - members meet at the Druid Hill YMCA, 1609 Druid Hill Ave., Baltimore, MD 21217

Class time: 1:00 pm. EST
Call: 667-401-7565

 

 

Los Angeles, California - members meet at the Martin Luther King Jr. Recreation Center, 3916 S. Western Ave., Los Angeles, CA 90062

Contact: call IOG office at 708-392-1320

Class Time: 9:30 am Pacific Time
Call:

email:

 

Phoenix, Arizona - members meet at Arizona Castor Plaza, 4045 E. McDowell Road, Phoenix, AZ

Contact: Bro. Boyce Thomas
Call: 602-348-1946
 
United Kingdom - Afro-Caribbean Millennium Centre, 339 Dudley Road, Winson Green, Birmingham B18 4HB

Contact: Bro. Mark (Azariah)

Call: 004 4073 9787 5601 

Class time: 1:00 pm -3:00 pm
Website: https://theisraelofgoduk.com/
 
Zimbabwe Africa
Morris Depot Chapel
Corner of 10th Street & Baines Ave.
Harare Zimbabwe

Contact: roniamurembeni@yahoo.com

Class Time 12:30 pm GMT